2018 NEO Showcase

5th Annual Northeast Ohio Combine & Showcase

September 9th | 9:00 AM

Jackson High School | 7600 Fulton Dr. NW Massillon, OH 44646

♦♦♦

8:00a 〈doors open/checkin/height〉
9:00a-11:30a 〈skill work/combine testing〉
11:30a-12:30p 〈lunch〉
12:30p-5:00p 〈5v5〉
***FREE TO COLLEGE COACHES, INCLUDING A THOROUGH COACHES PACKET AND LUNCH***

♦♦♦
Skill Coaches:
Tyler Bates – Head Coach, Loudonville Redbirds

David ‘Cousy’ Borter – Assistant, Hiland Hawks

Chase Groves – Owner, Next Level Athletics

Anthony Pugh – CEO, Clockwork Athletics

Combine Tests: bench press (reps), 3/4 court sprint, lane agility, vertical

♦♦♦

2019’s (36) : Jade Abdulla (GlenOak), Patience Ashaolu (West Allegheny PA), Lindsey Bell (Ursuline), Rachel Bolyard (Streetsboro), Sarah Bury (Poland), Maria Busson (Wadsworth), Mikaila Carpenter (Orrville), Kayla Clark (Howland), Paige Clinger (Cardington-Lincoln), Camille Cummins (Cardinal), Abbey Dobbins (Hopewell PA), Maria Dobson (St. V), Kelsie Glass (Green), Abby Freeman (Delta), Emily Fullard (West Allegheny PA), Erin Hahn (Louisville), Jada Haines (StV), Mackenzie Hance (Lake), Jillian Hawks (Hoover), Alexis Heap (Copley), Grace Hete (Revere), Emily Holzopfel (Buckeye Local), Madelyn Hoff (Our Lady of the Sacred Heart), Imani Jackson (Buchtel), Lily Krieger (Archbold), Jada Lazaro (Austintown Fitch), Morgan Leppelmeier (Pettisville), Grace Lindquist (Chippewa), Trinity McDowell (Struthers), Caitlin Mone (Avon), Ashley Norling (Our Lady of the Sacred Heart, PA), Rylee Pireu (Perry), Taylor Rinn (Revere), Vanessa Sales (McKinley), Jessica Vari (Revere), Mercedes Weaver (Fairview)

2020’s (51) : Karlee Altimore (Sandy Valley), Alana Belknap (Dover), Sydney Bourquin (Jonathon Alder), Emma Brown (Copley), Madison Cloonan (Cornerstone), Michaela Cloonan (Cornerstone), Kerianne Diese (Jackson), Jayjahnae Feagin (Mansfield Senior), Kennedy Flinn (McKinley), Kayla Gibson (Louisville), TaNayja Gooden-Wesley (Hoban), MaKenzie Green (GlenOak), Olivia Gribble Norwin, WV), Brooklynn Hall (Bellbrook), Chelsea Huffman (Cuyahoga Falls), Lizzie Imrie (Nordonia), Jasmine Jamiel (Wilmington), Madelyn Karchut (Seneca Valley), Celina Koncz (Chippewa), Hallie Landies (Chardon), Lexi Lemire (GlenOak), Grace Mangapora (Canfield), Echo Mayer-Kutz (Salem), Malina Moore (Carrollton), Kaitlyn Pasko (Mercyhurst Prep, PA), Kayla Paul (Bellbrook), Shae Pedroza (Napoleon), Carly Petrusek (Beaumont), Kira Philpot (Stow), Kyndra Pilant (Magnolia, WV), Alyssa Pollice (Bishop Canevin PA), Maddie Puletti (Gilmour), Emma Randall (Shelby), Amanda Rarick (Canal Winchester), Natalie Rarick (Canal Winchester), Abby Reichard (East Canton), Hannah Schill (Hoban), Jamie Schmeltz (Eastwood), Annie Seboe (Loudonville), Emily Seboe (Loudonville), Alyssa Serensky (Western Reserve), Leah Springer (Marlington), Rachel Stran (Jackson), Aubrey Stupp (Tri-County North), Krista Troyer (Hiland), Kailey Tyna (Cornerstone), Erica Warren (GlenOak), Chloe Weakland (Cambria Heights, PA), Jayla Wehner (Norwin, PA), Jaida Wolfork (Wayne), Carolyn Wochele (Mentor)

2021’s (43) : Charlotte Adler (St. Joseph Academy), Karli Anker (Manchester), Lilee Carlson (Stow), Kanai Chance (Buchtel), Emma Dretke (Jackson), Lydia Gattozzi (Beaumont), Aniyah Hall (GlenOak), Tori Hendershot (Shadyside), Kyli Horn (Hiland), Kyla Jamison (Salem), Casey Johnson (Salem), Emma Keto (Southeast), Lexi Kleptach (GlenOak), Abby Laizure (Carrollton), Emma Leis (Spencerville), Hallie Majoros (Nordonia), Sarah McKee (Medina), Alayna McMullen (Jackson), Kennedy Miller (Western Reserve), Zoe Miller (Hiland), Grace Mills (Garfield), Brynn Mullet (Hiland), DaVeonna Nash (Buchtel), Brianna O’Connor (Hilliard Davidson), Olivia Payne (Green), Sydnie Pearce (Green), Krista Perry (Crestview), Andrea Place (Vincent Warren), Emily Rapacz (Elyria Catholic), Ava Scroggs (Jackson), Ali Shane (Tusky Valley), Sydney Snyder (Loudonville), Amiyah Stallings (Buchtel), Riley Stopp (Cornerstone), Kelsey Swihart (Hiland), Taylor Thomas (Chippewa), Brooklyn Troyer (Waynedale), Grace Vermilya (Loudonville), Danielle Vuletich (Western Reserve), Baylee Wach (Shadyside), Katherine Weakley (Worthington Christian), Gabby Whitzel (Toledo St. Ursula), Morgan Yoder (Hiland)

♦♦♦

Confirmed Colleges:

Alderson Broaddus (WV)

Alfred (NY)

Ashland

Baldwin Wallace

Bethany (WV)

Bluefield State (WV)

Bluffton

Carlow (PA)

Catholic University of America (DC)

Cedarville

Charleston (WV)

Chatham (PA)

Clarion (PA)

Gannon (PA)

Heidelberg

Hiram

Indiana U (PA)

John Carroll

Malone

Marietta

Mount Aloysius (PA)

Mount Union

Mount Vernon Nazarene

Muskingum

Notre Dame

Ohio Christian

Ohio Northern

Owens

Penn State – Beaver (PA)

Point Park (PA)

Rio Grande

Salem (WV)

Seton Hill (PA)

Siena Heights (MI)

Spring Arbor (MI)

Tiffin

Urbana

Ursuline

Walsh

Washington & Jefferson (PA)

West Liberty (WV)

West Virginia State (WV)

West Virginia Wesleyan (WV)

Westminster (PA)

Wheeling Jesuit (WV)

Wilmington

Wooster

Advertisements


Categories: Northeast Ohio Girls Basketball

Tags:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: